Позбавлення батьківських прав - заперечення. Позиція Відповідача.

Якщо до вас подано позов про позбавлення батьківських прав ви маєте усі права Відповідача у цивільному проесі, а саме: 

- визнати позов повністю або частково,

- пред'явити зустрічний позов;

- заперечувати.

Якщо ви не бажаєте позбавлятися прав батька чи матері щодо дитини радимо невідкладно подавати обгрунтовані письмові заперечення з доказами вашої позиції. Для цього потрібно вивчити текст позовної заяви та додатки до неї, визначитися з позицією Позивача, проаналізувати розбіжності тощо.

Для прикладу: заборгованість по сплаті аліментів є одним з аргументів на користь позбавлення батьківства, тому, якщо вами надавалася матеріальна допомога, ви маєте це довести (виписка з банку щодо грошових переказів, докази оплати навчання дттини тощо) та додати докази наявностя скрутних життєвих обставин, що доводять неможливість допомагати більше.

 Згідно статті 164 СК України «Підстави позбавлення батьківських прав»:

1. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; Примітка: якщо вам чинять перешкоди потрібно вказати про це в запереченнях та надати відповідні докази.

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; Примітка: хронічність алкоголізму чи наркоманії має бути підтверджена відповідним локументом компетентного закладу.

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

2. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.

3. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.

4. Під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім’ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

5. Якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявить у діях батьків або одного з них ознаки кримінального правопорушення, він письмово повідомляє про це орган досудового розслідування, який в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, розпочинає досудове розслідування.

6. Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Слід пам’ятати, що метою позбавлення батьківських прав є найбільш повне та всебічне забезпечення прав та законних інтересів дитини. Думка дитини та інших родичів також приймається до уваги.

Якщо позбавлення батьківських прав вже відбулося і час на оскарження рішення згаяно - особа може звернутися до суду з позовною заявою щодо поновлення батьківських прав, прицьому Служба у справах дітей має також надати відповідний висновок.