Оспорювання батьківства (виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини)

Стаття 136 Сімейного кодексу України (далі – СК України) встановлює, що особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. Походження дитини визначалося згідно ст. 122 СК України.

Згідно з ч. 2 ст. 136 СК України, у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Ч. 5 ст. 136 СК України передбачає, що не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 СК України. 

Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4, 5 ст. 103 ЦПК, за проханням сторони, суд може призначити по справі судову генетичну експертизу для встановлення батьківства, на вирішення якої поставити наступне запитання: чи є громадянин біологічним батьком дитини? Проведення експертизи доручається експертам (наприклад, Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи 03141, м. Київ, вул. Докучаєвська, буд. 4, тел. (044) 275-15-55), котрих попереджають про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов’язків, передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 6 ст. 136 СК України до вимоги чоловіка про виключення запису про нього як про батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Відповідачем, зазвичай, виступає мати дитини, третіми особами - відповідний відділ реєстрації актів цивільного стану та Служба у справах дітей.

Враховуючи викладене, відповідно до ст. ст. 134, 136 СК України, ст. 4, 27, 48, 49, 83, 174-175 ЦПК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», суд має право виключити запис про громадянина як про батька з актового запису про народження за відсутності кровного споріднення.

Приклад: http://reyestr.court.gov.ua/Review/84245190