Аліменти 2020: мінімальний та максимальний розмір аліментів

Відповідно до Сімейного кодексу України, способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 СК України: стану здоров'я і матеріального становища одержувача аліментів і платника аліментів: наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина тощо. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.  

Якщо відповідач має нерегулярний та мінливий дохід та в змозі надавати грошову допомогу, але добровільно такої допомоги не надає, кошти повністю витрачає на свої потреби - ви маєте всі підстави звернутися до суду. Оскільки Відповідач має мінливий дохід, то аліменти визначатимуться в твердій грошовій сумі, відповідно до ст. 184 СК України, у певному розмірі щомісячно. 

Державою встановлюється мінімальна та максимальна сума аліментів, що може бути стягнута в судовому порядку.

Перша становить 50% від прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії.

Максимальна — 10 прожиткових мінімумів. 

З 1 січня 2020 року для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум становить 1779 грн., а для дітей віком від 6 до 18 років - 2218 грн.

Таким чином, з 1 січня мінімальний гарантований розмір аліментів становитиме:

  • для дітей віком до 6 років - 889,5 грн.;
  • для дітей віком від 6 до 18 років - 1109 грн.

Ці показники слід враховувати, якщо із зарплати працівників потрібно утримувати аліменти не в твердій грошовій сумі, а в прив'язці до прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Як і раніше, максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку (ч. 5 ст. 183 Сімейного кодексу). Відповідно, з 1 січня максимальний розмір аліментів становитиме:

  • для дітей віком до 6 років - 17 790 грн.;
  • для дітей віком від 6 до 18 років - 22 180 грн.

Також Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» запроваджує нові засоби примусового виконання рішень відносно боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців:

тимчасове обмеження таких осіб у праві виїзду за межі України,

тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами,

тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю,

тимчасове обмеження боржника у праві полювання.

Крім того, передбачено новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи, які полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплатних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування.

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення захисту права дитини на належне утримання" визначає, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (досі було 30%). Аліменти є власністю дитини. Крім того, той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.Також закон передбачає, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів має право звернутися той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина у таких випадках:

1) про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину;

2) про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі у розмірі 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У інших випадках, як і до проаналізованих змін, подається позовна заява. Переваги заяви про видачу судового наказу - швидкість розгляду, адже, згідно ст. 102 ЦПК України, у разі прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд у триденний строк з моменту її постановлення видає судовий наказ по суті заявлених вимог; видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень.

Також суд, при визначенні розміру аліментів відтепер має враховувати наступні доповнення до ст. 182 СК України: "наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів" та "доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів".

Крім того, потрібно звернути увагу на ч. 2 ст. 184 Сімейного кодексу України, а саме - на індексацію аліментів у твердій грошовій сумі у 2018 році. 

Так, для аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, що були призначені до червня 2016 р., обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі” від 17.05.2016 р. № 1368-VIII.

Оскільки індекс споживчих цін розраховується в цілому за місяць, то, згідно листа Мінсоцполітики №1107/0/66-16/16 від 15 грудня 2016 р., обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, має здійснюватись з місяця, в якому набрав чинності зазначений Закон, тобто з червня 2016 року.

Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами – підприємцями, які провадять відповідні відрахування аліментів із доходу платника аліментів (п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078). Індексація таких аліментів проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

Право на індексацію відбувається, коли індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який із січня 2016 року встановлено у розмірі 103%.

Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації не повинен перевищувати 50% грошового доходу платника аліментів.

Варто не забувати, що Позивач має довести свою позицію щодо розміру, джерел, мінливості доходу Відповідача. Доказами цього можуть бути дані про наявність доходів від здавання в оренду рухомого та нерухомого майна, декларації Відповідача тощо.